Доставките на руски суров петрол се понижават до най-ниското си ниво за 2022 г. през последните четири седмици на годината, тъй като санкциите ограничиха износа на Москва. Обемите, предназначени за Китай, Индия и Турция, които се превърнаха в спасителен пояс за руските доставки, изместени от Европа, отбелязват трети пореден спад, съобщава Bloomberg.
Общите морски потоци в страната намаляват със 117 хиляди барела на ден до 2,615 милиона барела на средна база за четирите седмици. Обемите също намаляват на седмична база, въпреки че се възстановяват от спада в средата на месеца, който беше свързан с климатичните условия.
Притоците към хазната на Кремъл намаляват на фона на комбинация от санкции на страните от Г-7 и Европейския съюз, предназначени да накажат президента Владимир Путин за нахлуването в Украйна през февруари миналата година.
Забраната на ЕС, която влезе в сила на 5 декември, затвори най-близкия петролен пазар на Москва, който пое приблизително половината от руския морски износ в началото на годината. С изключение на малък обем, доставен за България, морските потоци руски суров петрол към блока спряха изцяло, както беше планирано.
Забраната доведе до много по-дълги пътувания - доставките отнемат средно 31 дни от балтийските пристанища до Индия, в сравнение със само седем дни от същите терминали до Ротердам. Това оказва по-голям натиск върху намаляващия флот от кораби, чиито собственици са склонни да превозват руски товари.
Четете повече по темата на bloombergtv.bg
Снимка: БГНЕС